BAHARIN GELİŞİYLE BAŞLAYAN MEVSİM YORGUNLUĞUNUZU DURDURUN

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyim?
30 Kasım 2017

 

Baharın gelişiyle beraber kendiniz de yorgunluk,mutsuzluk ,uykusuzluk problemleri ve dikkat eksiliği gibi sorunlar yaşıyorsanız beslenmenizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

KAHVALTI GÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜ
Güne her zaman ki gibi kahvaltıyla başlayarak daha zinde bir gün geçirebilirsiniz. Kahvaltınız da yumurta,peynir ve tam tahıllı ekmek tüketimi yaparak vücudunuz için gerekli olan enerjiyi karşılamakla beraber öğle yemeğine kadar da daha tok kalmanızı sağlarsınız.

AĞIR VE KARBONHİDRATTAN ZENGİN BESLENME YAPMAYINIZ
Hamur işi gibi karbonhidrat oranı daha yüksek besinlerden sık tüketim yaptığınızda yorgunluk hissinizi daha çok artıracağı gibi yağlanma oranınız da daha çok artıracaktır. Bunlar yerine kepekli ve tam tahıllı yiyecekler tüketebilirsiniz.

BESİN ÇEŞİTLİLİĞİ

Günde bir öğün sebze bir öğün et tüketimi yapınız.Tek tip beslenme yapmanız yiyeceklerden sıkılmanızı sağladığı gibi gün içerisinde de enerjide değişiklik yaşamınıza sebep olur.

TATLI KRİZLERİNE DİKKAT!

Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve yine uyku hali çöküyorsa glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir ara öğünü ihmal etmeyin. Örneğin; yağsız süt veya yoğurtla birlikte lif oranı yüksek bir meyveyi karıştırabilir, yanında biraz da tarçın kullanarak kan şekerlerinizi dengede tutabilirsiniz.

MEVSİMİNDE MEYVE-SEBZE TÜKETİMİ

Mevsiminde olmayan meyve ve sebzeler tarım ilacı içerdiğinden dolayı alınması gereken vitamin ,minerali yeteri kadar sağlamamasıyla beraber sağlığımız için de zararlı toksik öğeler içermektedir.Bu gibi tarım ilaçları da bize yorgunluk hissi vermektedir.

VİTAMİN VE MİNERAL ALIMI

Bahar da artan stresi azaltmak için B grubu vitaminlerinden zengin besinler tüketmeliyiz.Tam tahıllı ekmek grubu,kuru baklagiller,yeşil yapraklı sebzeler,et ve süt ürünlerinden bolca B vitamini alabilirsiniz.
Özellikle mevsim geçişleriyle beraber gribe karşı vücut direncinizi artırmak için bolca C vitamin deposu olan meyve tüketimi yapmalısınız.Portakal,nar,elma gibi.
Çinko,magnezyum yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Bu yüzden her gün ceviz,fındık ve badem tüketiniz.

KAFEİN MİKTARI

Gün içerisinde sıkça tükettiğiniz çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin miktarına dikkat edin. Fazla miktarlarda alınan kafein, kalp çarpıntısına ve su kaybına neden olur. Özellikle mevsim değişikliğindeki sıkıntıları tetiklememek adına kafein alımını en aza indirmeye çalışın. Çay, kahve, asitli içecekler yerine günde 2 fincan yeşil çay,melisa çayı gibi bitki çayları tüketebilirsiniz.

SU TÜKETİMİ

Dolaşım sisteminizin daha rahat çalışması için günde 2.5 litre su tüketiniz.Bu saye de hem metabolizmanızı hızlandırıp hem de toksinlerden arınmış olursunuz.

FİZİKSEL AKTİVİTE

Bahar mevsiminde güneş yavaş yavaş sıcak yüzünü hissettirmeye başlamışken dışarıda yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler size daha çok enerji katacağı gibi ,en çok güneş ışığında bulunan D vitamini de almanızı sağlar.

Dyt.Bengü ÜNAL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir