Kış Aylarında Nasıl Beslenmeliyim?

Demir Eksikliğine Bağlı Kansızlıkta Nasıl Beslenmeliyim?
23 Ekim 2017
BAHARIN GELİŞİYLE BAŞLAYAN MEVSİM YORGUNLUĞUNUZU DURDURUN
4 Nisan 2018

Kış aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklardan kurtulmamız zorlaşıyor. Bu dönemlerde daha dirençli ve sağlıklı bir vücut için dengeli ve sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor.
Her yaş grubunun kendi bünyesine uygun alması gereken enerji miktarı vardır. Bu dönemde özellikle almanız gereken enerjiyi alıp, karbonhidrat, protein ve yağ dengesini korumanız gerekmektedir. Düşük enerjiye sahip beslenme uyguladığınıza direnciniz düşerek hastalıklara yakalanma riskiniz artacaktır. Bu nedenle her zaman dediğimiz gibi 3 ana öğünün arasında muhakkak iki saatte bir ara öğünlerinizi yerleştirmelisiniz.
Kış ayları ve vitaminler
Vitamin kaynaklarını yeterli derecede alarak vücudunuza daha iyi bakabilirsiniz. Özellikle A, C, E vitamini ve antioksidanlardan zengin besin kaynaklarını özellikle bu dönemde ihmal etmemelisiniz. (portakal, limon, mandalina, lahana, brokoli gibi)
Bu aylarda tarhana çorbası tercih edebilirsiniz.
Soğuk havalarda sıklıkla tüketilen ve içimizi ısıtacak olan çorbalardan tarhanayı tercih edebilirsiniz. Vitamin deposu ve antioksidanlardan zengin olan tarhana çorbasını öğünlerinize bir kase şeklinde yerleştirebilirsiniz. Unutmamalısınız ki unlu çorba olduğu için tarhananın 1 kasesi 2 dilim ekmekle eşdeğer. Bu yüzden tarhana çorbasına tüketirken ekmek tüketimine dikkat etmek gerekiyor.
Bitki çayları grip ve nezleden koruyor
Siyah çaydan ziyade, ıhlamur, kuşburnu ,adaçayı ve papatya çaylarını tüketerek antioksidandan zengin beslenmenize katkı sağlayabilirsiniz. (Hamile ve emzirme dönemindekilerin çay seçimine dikkat etmesini gerekmektedir. Bu dönemde sadece ıhlamur tüketilmelidir.)
Kış aylarında daha çok kilo alınıyor.
Bu aylarda hareketsiz yaşamın artmasıyla metabolizma yavaşladığı için kilo alımlarıyla daha sık karşılaşıyoruz. Gecelerin uzun olmasıyla birlikte fazla tüketilen, çerez, patlamış mısır ve meyvelerde artan kilolarla başa çıkmamızı zorlaştırıyor. Bu nedenle gece yatmadan 2 saat önce son ara öğününüzü bitirmeniz gerekiyor. Protein ve kalsiyumdan zengin süt, kefir ya da yoğurdu son ara öğününüzde tüketerek daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.
Kış aylarının vazgeçilmezi boza..
Anne sütü artırıcı, kansere karşı koruyucu, öksürüğünüze iyi gelebilecek, A,C,E vitaminlerinden zengin muazzam bir içecek boza… Bu kadar yararının yanı sıra bir su bardağı boza ortalama 300 kaloridir. Yani bir su bardağı boza, 1 bardak süt, 2 dilim ekmek, 1 porsiyon meyveye denk geliyor. Tabi ki bu kadar yararlı bir içeceği tüketelim fakat haftada 1 – 2 tüketimi geçmemekte fayda var.
Kış ayları ve depresyon..
Kış aylarında güneş ışığının etkisini kaybetmesiyle birlikte depresyon da sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Karbonhidrattan çok düşük beslenme uyguladığınızda depresyon belirtileri artacağı için çok düşük kalorili diyetler yapmayın. Melisa, papatya gibi sizi sakinleştirecek ve daha rahat uyumanızı sağlayacak çayları yatmadan önce tüketerek vücudunuzun gevşemesine yardımcı olabilirsiniz. Ara öğünlerinizde, badem, ceviz, fındık, fıstığı abartılı olmayacak şekilde tüketerek günlük enerjinizi artırabilirsiniz. Muz, iyi bir serotonin kaynağı olduğu için kış aylarındaki ruh halinizi olumlu yönde toparlanmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak da hareket ederek vücudunuzda salgılanan serotonin size mutluluk sağlayacaktır. Havanın soğuk olmasını bahane ederek hareketten kaçmamalısınız.

Dyt. Sevgi Gökçen Eryılmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir