Diyetinizdeki Şeker Miktarı Fazla mı?

Kemik Suyunun Gücü!
22 Aralık 2016
Vücudunuzda ki Gereksiz Kilo Artışı Ödem Olabilir mi?
6 Temmuz 2017

 

Diyetinizdeki şeker miktarını sınırlamanız gerekir, ancak bundan uzak dursanız bile düşündüğünüzden daha fazla şeker yiyor olabilirsiniz. Vücudunuzun, şeker alımınızı sınırlamanız için size sinyalleri var!

Ne kadar şeker çok fazla?
Dünya Sağlık Örgütü son zamanlarda şeker alımında keskin bir düşüş önerdi. Dünya Sağlık Örgütü, kalorinin sadece %10’u eklenen şekerlerden gelmelidir derken, bu rakamı %5’e düşürdü. Bu, günde yaklaşık 6 çay kaşığı çay şekeri veya bir tatlı limonlu buzlu çayın 236 ml’lik şişesindeki miktarı ifade eder. Bu işaretleri izleyerek şekeri fazla alıp almadığınızı görebilirsiniz. Şekeri azaltmak zor olabilir, çünkü şeker her yerde bulunur; tahıl ve yoğurt gibi sağlıklı gıdalarda bile bulursunuz. İçindekileri okuyun ve işlenmiş gıdalar yerine taze ürünleri tercih edin.

1) Her zamankinden daha fazla sivilce!
Çok fazla şeker tüketmek cildinize zarar verebilir. Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisinde yapılan bir araştırma, yüksek şekerli bir diyet ile sivilce şiddeti arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Orta ila şiddetli sivilcelere sahip katılımcılar, hafif veya hiç sivilce olmayan insanlara kıyasla daha yüksek bir şeker alımı bildirdiler.

2) Yorgun Hissediyorsan…
Kahvaltını veya öğlen yemeğinizi şeker ile doldurursanız ve doymuş protein, lif ve yağdan yoksun kalırsanız, kendinizi öğleden sonraki enerji çöküşünde sıkışmış bulursunuz. Baş ağrısı ya da yatağa uzanma isteği gelişebilir. Dengeli ve besleyici bir diyet kan şekerinizin ani bir şekilde düşmesini engeller.

3) Diş hekiminden kötü haberler varsa
Ağzınızdaki bakteriler herhangi bir karbonhidrat (sarmısak, kraker veya salata) sindirdiğinde salya ile birleştirip plak üreten bir asit üretirler; bu plak fırçalanmazsa, diş çürümesinin başlangıcı olan erozyonu tetikler (LiveScience).

4) Yüksek kolesterol saptanması
Amerikan Tıp Derneği Dergisi’ndeki araştırmaya göre, şekerin aşırı miktarı vücudun iyi kolesterolünü (HDL) düşürebilir ve vücudun kötü kolesterolünü (LDL) artırabilir. Şekerin kolesterolü ve kan yağlarını etkileyebileceği mekanizmalar tam olarak anlaşılamamış olsa da uzmanlar, fruktozun trigliserit ve LDL oluşturmak için vücudu tetikleyebileceğini öngörmektedir. Doktorunuz kolesterol seviyelerinden endişe duyarsa, kolestrolü düşürmek için yapabileceğiniz en iyi diyet değişikliklerini diyetisyeninize danışın.

5) Egzersiz sonrası bitik hissediyorsan

Vücudunuza yakıt doldurmak, iyi bir egzersiz için çok önemlidir. Egzersiz zorlaşıyor gibi görünüyorsa, yüksek şekerli bir diyet suçlanabilir. Tufts Friedman Beslenme Bilim ve Politika Okulu’ndan doçent olan Sara Folta, “Kan şekerinizi, egzersiz öncesi şekerli bir gıdayla yükseltirseniz, bundan sonra çok yorgun ve oldukça mutsuz hissedersiniz” diyor. Basit şekerlerle yükleme kan şekerinde hızlı bir artışa neden olurken, ardından hızlı bir düşüşe neden olabilir ve koşuşmanızın yarısına kadar bitkin hissetmenize neden olur.

6) Depresif Hissediyorsan

Birden fazla çalışma, şeker alımıyla depresyon riski arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Yüksek şekerli bir diyet, Prevention.com’a göre iltihap ilerlemesini hızlandıran şeker, aynı zamanda depresyonun daha yüksek seviyelere çıkmasının da sebeplerinden biridir. “Kadın Sağlığı Girişimi Sitesi”nden (70 binden fazla kadını izleyen verilerden yararlanarak) araştırmacılar, kadının şeker ve rafine edilmiş tahılları yedikten sonra kan şekerinin yükseldiğini tespit ettiğinde, depresyon riskinin yükseldiğini” söyledi. Bunun tersi de doğruydu: Tam tahıllar ve ürünler açısından zengin bir diyet, düşük bir depresyon riski ile ilişkiliydi.

 

Kaynak: Health Canada

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir