Zayıflamak İçin Ekmeği Kesmeli miyim?

Hareket Zamanı!
21 Mart 2016
Suyla Gelen Sağlık
25 Mart 2016

ekmek

Zayıflamak için Ekmeği Kesmeli miyim?

       Bizim toplumumuzun en değerli yiyeceğidir ekmek. Yüksek ya da düşük gelirli tüm ailelerin olmazsa olmazıdır. Peki bu kadar baş tacı ettiğimiz ekmek bize kilo aldırıyor olabilir mi?

Şunu unutmamalısınız ki, yedikleriniz size kilo aldırmaz; yediğiniz miktarlar kilo aldırır. Ekmeği yeterli miktarda tükettiğinizde size kilo aldırmayacaktır; hatta ekmek tüketmenize rağmen kilo veriyor olursunuz. Zayıflama döneminde amacınız, yağdan kilo vermek olmalıdır. Bunu da sağlıklı ve düzenli beslenmeyle yapabilirsiniz. Kaslarınızın enerji yakıtı karbonhidratlardır, bunu gün içinde tüketeceğiniz ekmeklerinizden alacaksınız. Bundan dolayı, beslenmenizde ekmeğiniz önemlidir. Ekmeğinizi tam tahıllı ya da çavdar olarak seçmeniz, sağlığınız ve zayıflamanız yönünden size yardımcı olacaktır. Ekmeği bayat yemeniz ya da ısıtarak yemeniz ekmeğin kalori değerini düşürmeyecektir. Bayat ekmek yemeniz, lezzetli olmadığı için size daha az ekmek yedirir; ekmeği ısıtarak yediğinizde ise, ekmeğin hafif oluşu kalori değeri açısından azıldığını düşündürür. Burada sadece ekmeğin suyunu buharlaştırmış olursunuz.
Tüketeceğiniz ekmeğin tam tahıllı ya da çavdar olması da sınırsız tüketeceğiniz anlamına gelmez. Esmer ekmekler kan şekerinizi hızlı yükseltmediği için uzun süre tokluk sağlar ve çok yemenizi engeller. Bu tür ekmekler sağlığınız için de önemli yer teşkil etmektedir.
Örneğin tam buğday ekmeğinin mide-bağırsak fonksiyonlarına ve bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu, kandaki kolesterolü, kan şekerini ve insülini önemli derecede düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Bu tür ekmeklerin mineralleri de, vücut tarafından daha iyi sindirilmektedir.

Bizim toplumumuzun alışkın olduğu ve birçoğumuza masum gelen ekmek arası yiyeceklerin kalorisi, düşündüğünüz kadar düşük değil. Yarım ekmek, ortalama beş dilim ekmeğe eşdeğerdir. Yani sadece ekmekten alacağınız ortalama kalori miktarı 350 kaloridir. Içine de döner koydurduğunuzu düşünürsek, bir öğünde alacağınız kalori miktarı ortalama 700 kalori kadardır. Yani 70 kilo genç bir bayanın günlük alması gereken enerjinin ortalama üçte biri kadardır.

Kısacası sadece zayıflamak için değil sağlıklı beslenmek için de ekmeği yeterli miktarlarda tüketmelisiniz. Tüketeceğiniz ekmeği esmer ekmek seçmeniz kalp damar sağlığınız, diyabete yakalanma riskiniz ve kilo vermeniz yönünden önemli olacaktır.

Sağlıklı günler..
Dyt. Sevgi Gökçen ERKÜN ERYILMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir