Zayıflamak İçin Ekmeği Kesmeli miyim?
25 Mart 2016
Kemik Suyunun Gücü!
22 Aralık 2016

Suyla Gelen Sağlık

SUYLA GELEN SAĞLIK

      Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Besin almadan haftalarca yaşayabiliriz fakat susuz birkaç gün yaşayabiliriz. Her fırsatta suyun çok önemli olduğunu savunuyoruz, tamam ama suyun vücudumuza kattığı bu kadar fayda nedir?

 • Aldığımız besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan atıkları böbrek ve akciğerlere taşıyıp bizi toksik maddelerden korur.
 • Vücudumuzun ısısını dengede tutmada yardımcı olur.
 • Eklemlerimizin kayganlığını sağlar.
 • Vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin çözülmesine yardımcı olur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kulak, burun, boğaz gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlar. Bu yüzden özellikle soğuk algınlığında su içmek yarar sağlayacaktır.
 • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
 • İdrar yolu enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.
 • Cilt ve saç sağlığının ve güzelliğinin korunmasına yardımcı olur.
 • Yağ ve ter bezlerinin normal fonksiyonları için gereklidir.
 • Cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması sebebiyle selülit oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
 • Gerekli miktarda su alındığında, mide doygunluğu anlaşılarak fazla besin tüketiminden bizi korur ve zayıflamamıza yardımcı olur.

Kısacası; su vücudumuzun dengesini sağlamak için bize yardımı dokunan en büyük etkendir.

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kişinin yaşam koşullarına, yaptığı işe, cinsiyetine, kilosuna göre değişmektedir. Sağlıklı birey yeterli miktarda su içtiğini idrarını takip ettiği zaman anlayacaktır. Eğer idrar suya yakın bir renkte akışkan çıkıyorsa, yeterli su alıyorsunuz demektir; eğer idrarınız sarıya yakın ve yoğun çıkıyorsa, vücudunuzun su miktarını karşılayamıyorsunuz demektir.

Ben suyu pek içmiyorum fakat onun yerine kahve / çay /alkol içiyorum diyenlerdenseniz eğer, kahve ve çayın diüretik olduğunu hatırlatmakta yarar var. Kahve / çay /alkol içtiğinizde vücudunuzda daha fazla sıvı çıkışı olduğu için bu tür sıvılar su ihtiyacınızı karşılamayacağı gibi su ihtiyacınızı artıracaktır. Bu içeceklerden fazla miktarda tükettiğinizde yine elektrolit dengesizliği olacağı için vücut dengesi bozulacaktır.

Eğer su içmeyi unutuyorsanız, yanınızda şişe gezdirerek bu sıkıntıyı vücudunuza yaşatmayabilirsiniz. Suyun tadını sevmiyorsanız, alışmak adına suya karanfil ya da bir iki damla limon sıkarak su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Suyun yararı olduğunu savunuyoruz, fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi suyun da fazlası zarardır.

Aşırı su tüketimi kanın sulanmasına sebep olarak hacimsel olarak artış yapar, bu da damarların genişleyip kalbe fazla yük bindiriyor olması demektir. Şunu da unutmamak gerekir ki vücudumuzdaki suyu böbrekler atar, siz fazla su içtiğinizde böbrek bu suyu atacağı için aşırı su içmeniz durumunda böbrekleri yoracaksınız.  Aşırı su alımıyla vücutta yoğun bir elektrolit kaybı oluşmaktadır. Ayrıca hücre içi ve hücre dışı sıvıda dengesizlik olur, vücut bu dengesizliği düzeltmek için kandan hücrelere sıvı geçişi sağlar. Bunun sonucunda ödem oluşur. Bu ödem eğer beyinde oluşursa  hipertansiyon, baş ağrısı, beyin kanaması hatta ölüme kadar gidebilir. Fakat günlük yaşantınızdan daha fazla aktiviteniz oluyor ya da sıcak yaz günlerinde terlemeniz artıyorsa içilen su miktarını artırmakta yarar vardır.

Kış aylarında bile günde 6-7 litre kadar su içiyorsanız, böbreklerinize bu kadar yüklenmeyin ve su miktarınızı azaltarak onlara yardımcı olun.

 

Sağlıklı günler

Dyt. Sevgi Gökçen ERKÜN ERYILMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir