Kilo Veremiyorum, Ne Yapmalıyım?

Çocuklarınız Yeterince Sağlıklı Besleniyor mu?
21 Mart 2016

Phen375-Diet-Plan

Kilo Veremiyorum, Ne Yapmalıyım?

    Beslenmenize dikkat ediyorsunuz, fakat yine de kilo alıyorsunuz! Üstelik spor bile yapıyorsunuz. Kan tahlillerinizi yaptırdınız ve herhangi bir sağlık sorununuz da çıkmadı. O zaman hayatınızı incelemek size yardımcı olacaktır.

Öncelikle yediklerinizi yazın ve gün içinde neler yediğinizi bir görün. Hiçbir ayrıntıyı atlamadan hayatınızı bir inceleyin. Yemek yaparken tadına baktığınız, ikram edildiğinde bundan bir şey olmaz diyerek aldığınız atıştırmalıktan, mutfaktan geçerken ağzınıza attığınız ufak çerezlere kadar hepsini kâğıda yazın. Çok değil, bir hafta yazmanız yeterli. Zaten günlük beslenmenizde ne kadar çok  besin olduğunu siz de göreceksiniz. Ne kadar yediğinizi fark edip fazla atıştırmalıklarınızdan uzak duracaksınız.

Yemek istediğiniz şeyi o an düşünün. Neden yemek istiyorsunuz onu? Canınız mı istedi? Yoksa gördünüz, aklınıza geldi, yemek mi istediniz? Eğer gördüğünüz için yiyenlerdenseniz o yiyeceğin o an hayatınızda olmaması sizi hiçbir şeyden mahrum etmeyecek bunu unutmayın.

Arkadaşlarınızla bir ortamda buluştunuz peki siz ne yemelisiniz? Bol kremalı pasta yerine sütlü tatlı/light tatlı/dondurma, kremalı şekerli içecekler yerine kremasız/ light sütten yapılan içecekler seçebilirsiniz. Unutmayın bunların hepsi birer alışkanlık, alışkanlıklarınızı değiştirerek yola koyuluyorsunuz.

Dışarı çıkacağınız günlerde kaçamaklarınız oluyorsa bunları dengeleyerek hem formda kalabilirsiniz hem de suçluluk duygusu hissetmezsiniz. Bir porsiyon sütlü tatlı yiyeceğiniz zaman günlük beslenmenizden bir bardak süt, bir porsiyon meyve, bir ince dilim ekmeğinizi çıkarabilirsiniz

Ev dışında hafif beslenmek adına yediğiniz salataların bol soslu olduğunu unutmamanız gerekir. Dışarıda salata yiyecekseniz sosunu kendiniz dökmenizi ya da sossuz alacağını garsona iletebilirsiniz.

Süt, yoğurt, peynirinizi yarım yağlı ya da light tercih edebilirsiniz. Böylelikle ortalama günlük 150 kalori eksik alırsınız.

Çok fazla su içtiğinizi düşünebilirsiniz. Peki, bu suyu ölçerek nasıl içtiğinizi görelim mi? Su içtikçe idrarınızın rengi açıklaşacağı için, miktarı idrarınızın seyreltecek kadar ayarlayın.

İçeceklerinize şeker koymayı bıraktığınız takdirde, tatlı ihtiyaçlarınız da zaman içinde azalacağı gibi fazla kalorilerden de kurulacaksınız.

Çayınızın ve kahvenizin yanında yemeye alışkın olduğunuz atıştırmalıklar mı var? Onun yerine meyvelerinizi yerleştirebilirsiniz.

Şunu unutmayın ki, yiyeceğiniz 1 adet çikolatalı gofret ortalama 1 saat tempolu yürüyüşünüze bedel olacak. Yapmanız gereken şey:  “ Gerçekten canım istiyor mu?” sorusunu kendinize sorduğunuzda gerçek cevabı verip uygulamaktır.  Vakit kaybetmeden bugünden itibaren alışkanlıklarınızı değiştirmeye başlayalım!

Sağlıklı günler

Dyt. Sevgi Gökçen Erkün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir