Çocuklarınız Yeterince Sağlıklı Besleniyor mu?

Kilo Veremiyorum, Ne Yapmalıyım?
21 Mart 2016
8 Adımda Kilo Kontrolü Sağlayın
21 Mart 2016

cocuk beslenmesi

Çocuklarınız Yeterince Sağlıklı Besleniyor mu?

    Okulların açılmasıyla, ailelerde ve çocuklarda okul heyecanı başladı. Peki siz bu dönemde çocuklarınız için beslenme konusunda ne yapabilirsiniz?

Gelişme çağında olan çocuklarınızın düzenli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı, çocuklarınıza kahvaltı alışkanlığı kazandırmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlayan çocuklarda, kahvaltı yapmayan çocuklara göre okulda daha başarılı ve daha aktif olduğu gözlenmiştir. Unutulmaması gereken bir nokta daha vardır ki, çocuklarınız sizi örnek aldıkları için onlara kahvaltı alışkanlığı kazandırmanız için sizin de kahvaltı yapmanız ve olumlu örnek olmanız gerekmektedir.

Sabah, öğle ve akşam ana öğünlerini düzenli ve sağlıklı bir şekilde tüketecekleri gibi enerji ihtiyaçlarını karşılamak için mutlaka ara öğünleri de tüketmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı bir kahvaltı için; peynir, yumurta, domates, salatalık, her türlü yeşillik, tam tahıllı ekmek şarttır.

Gün içinde sebze ve et grubundan (tavuk, balık, hindi vb.) mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

Ara öğünler için; süt, yoğurt, meyve, kuru meyve, kuruyemiş uygun besinler arasında yer almaktadır.

Okulda yiyeceği şekerleme, çikolata, gofret, kremalı bisküvi gibi atıştırmalıklar daha çabuk acıkıp yine hızlı bir şekilde doymaya yönlendireceği için bir sonraki seçimi de sağlıksız bir atıştırmalık olacağını unutmayın.

Dışarıdan alacağınız hazır meyve suların içinde katkı maddesinin bulunmasının yanı sıra aynı zamanda hiçbir besleyici özelliği de yoktur. Kendinizin evde hazırlayacağı doğal meyve sularını haftada bir kere tüketmeleri onların büyümesine katkı sağlayacaktır.

Eğer çocuğunuz uzun süre okulda kalacaksa (yaklaşık 5-6 saat kadar) beslenme çantasına evde yaptığınız tostun yanına ayran içmesi onun o an yiyebileceği en sağlıklı atıştırmalıktır.

Akşam yemeğinde evdeki büyükler ne kadar az yemek ayırt edip, ne kadar çok sağlıklı beslenirse çocuğunuz da bunu normal görerek büyüyor ve sağlıklı bir şekilde yol alıyor. Yani bir nevi kendiniz sağlıklı beslenerek çocuklarınız için de büyük bir adım atmış oluyorsunuz.

Unutmayın ki çocuğunuzun ilerde hastalıklardan kurtulması şu an sizin elinizde. Beslenmesine ne kadar dikkat ederseniz ilerde kalp hastalıkları, diyabet, obezite, kansere yakalanma riski o kadar azalacaktır.

Beslenme çantasına koyabileceğiniz atıştırmalıklar;

1 porsiyon taze meyve + 1 paket süt

1 adet kuru incir + 10 adet badem + 1 paket süt

4 adet yulaflı bisküvi + 1 paket süt

3 adet gün kurusu + 2 adet ceviz + 1 paket süt

1 adet tost + 1 bardak ayran

Yarım simit + 1 bardak ayran

Dyt. Sevgi Gökçen Erkün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir