Açlığınızın Gerçek Sebebini Belirleyin

8 Adımda Kilo Kontrolü Sağlayın
21 Mart 2016
Doğru Zannettiğimiz Şehir Efsaneleri
21 Mart 2016

 

açlık

Açlığınızın Gerçek Sebebini Belirleyin

    Açlığın gerçek nedenini belirlemek gereksiz kalori alımını azaltır. Bu durumda kendinizi iyi değerlendirmeniz gerekir. Açlığınız fizyolojik mi, yoksa psikolojik mi?

Fizyolojik açlıkta kan şekeriniz düşmüştür. Çünkü ara öğün atlanmıştır veya önceki öğünde yeterli besin alınmadığı için diğer öğünde aşırı açlık oluşmuştur. Bunu engellemenin yolu ise sizin için planlanan beslenme programındaki öğünlere uygun olarak beslenmeniz ve yeterince besin alarak diğer öğündeki aşırı açlığı engellemenizdir. Açlık metabolizmasını bozan bir diğer faktör ise hipoglisemidir. Aniden acıkıyorsanız, doymuyorsanız, açlık sonuncunda titreme, terleme gibi belirtiler oluşuyorsa doktor kontrolünden geçmeniz yararlı olacaktır. Fizyolojik açlık alacağınız önlemler sonucunda engellenebilir hale gelecektir.

Psikolojik açlık ise yeme alışkanlığıyla, anlık duygu değişiklikleriyle ilgilidir. Birinci psikolojik etki alışkanlığınız olmayan bir uygulamanın alışkanlık haline gelip, vazgeçilmez hale gelmesi ile oluşuyor. Bunun farkına vararak önlemek ise aslında düşündüğünüz kadar zor değil, sadece biraz sabır gerekiyor. Bir kaç kere kendinizi durdurabildiğinizde diğer öğünde o uygulamadan vazgeçebildiğinizi görebilirsiniz. Örneğin yemeklerden sonra tatlı yemek bir alışkanlıktır yani sonradan edinilmiştir. Bunu canınızın istemesi o besine vücudunuzun ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Tabi ki bu tamamen sevdiğiniz şeylerden vazgeçeceksiniz demek değil, ancak ölçüyü kaçırmamak önemli bu durumda.

İkinci psikolojik etki ise anlık duygu değişiklikleridir. Sevinç, heyecan, üzüntü, kaygı gibi duygu değişikliklerinde tüketilen yağlı ve şekerli besinler diyeti tamamen bırakarak kiloların tekrar alınmasına neden oluyor. Yeme isteğinizin duygu değişikliklerinden kaynaklandığını kabul ederseniz bu durumun geçici olduğunu da bilirsiniz ve sağlıklı bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. Kaldı ki, sağlıklı beslenme kurallarına aykırı davranmış bile olsanız burada yapacağınız en kötü şey “nasıl olsa yedim” diyerek yemeye devam etmenizdir. Hemen kendinizi toplayarak eski beslenme düzenine geçmeniz, sık olmamak şartıyla vazgeçmenizden daha fazla zarar veremez.

 

Dyt. Sevgi Gökçen ERKÜN ERYILMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir