8 Adımda Kilo Kontrolü Sağlayın

Çocuklarınız Yeterince Sağlıklı Besleniyor mu?
21 Mart 2016
Açlığınızın Gerçek Sebebini Belirleyin
21 Mart 2016

 dengeli_beslenme

8 Adımda Kilo Kontrolü Sağlayın

    Kilonuzu sabitlemeniz, kilo kaybetmenizden daha zordur. Fakat bu önerilerle, bu süreci çok daha rahat geçirmeye ne dersiniz?

Günde en az 3 öğün yemek yiyin.

Düzenli yemek saatlerinizin olması ve öğünlerde doğru seçilen besinler sayesinde, açlık krizlerine girip tıka basa yemekten kurtulacağınız gibi, uzun süre açlığın sebep olduğu vücuttaki şekerin düşmesine bağlı tatlı krizlerinden de kurtulacaksınız.

Sabah kahvaltınızı yapın. 

Güne sıkı bir kahvaltıyla başladığınızda, gün içinde yiyeceğiniz besinleri de azaltacaksınız. Ayrıca,  günü daha enerjik geçireceksiniz ve harcadığınız enerjiyi artıracaksınız.

Ara öğünlerinizi mutlaka yapın.

Bunu duymaktan sıkılmış olabilirsiniz, fakat az ve sık beslendiğinizde metabolizmanızı hızlandırarak kilo kontrolünüzü daha kolay sağlayacaksınız. Unutmayın ki, vücuda besini uzun aralıklarla gönderdiğinizde vücudunuz yoksunlukta olduğunuzu varsayarak daha az enerji yakacaktır.

Bol bol su için

Su içmeniz; hem kilo kontrolü hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırdığı gibi aynı zamanda midede hacim kapladığı için daha az yemenize yardımcı olacaktır. Su içmediğiniz takdirde ise konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık, depresyon belirtileri görülebilir.

Hareketinizi artırın.

Belirli periyodlarla spor yaptığınız takdirde vücudunuzda sıkılaşarak daha fit görünebilirsiniz. Aynı zamanda, konsantrasyonunuzu artıracağı için gününüzün daha verimli geçmesini sağlar. Spor yaptığınız zaman serotonin hormonunun salgılanmasıyla birlikte kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz ve motivasyonunuz daha yüksek olacaktır. Fakat spor yapmaya vaktiniz yoksa formunuzu ve sağlığınızı korumak adına hareketlerinizi artırabilirsiniz; asansörü hayatınızdan çıkartabilirsiniz, yürüme mesafesi olan yollarda taşıt kullanmayabilirsiniz (30dklık yol yürüyüş mesafesindedir bunu unutmayın), masa başı işiniz varsa ofis içerisinde saat başı esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Yeşil çay için

Yeşil çayın içerisinde flavonoid ve kateşinler sayesinde antioksidan özellik göstermektedir. Kansere karşı korucuyu olan bu çay aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak kilo koruma programınızda size yardımcı olacaktır. Unutulmaması gereken nokta ise; yeşil çay tansiyonunuzu artırdığı için gece yatmadan 2 saat öncesinde tüketilmelidir.

Enerjisi düşük besinler tüketin.

Tüketiminizi sağlıklı besinlerden yana yapmaya özen gösterin. Yağlı, kızartılmış besinlerden uzak durun. Bu süreçte tabiî ki yemek istediğiniz besinler olacaktır, bu besinleri haftada birden fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Gün içerisinde süt, yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yapılan son araştırmalarda kalsiyumun zayıflamaya etkisi olduğu görülmüştür. Günde 2 porsiyon (2 bardak) süt ve yoğurt tüketmeniz hem kemik sağlığınız açısından, hem de kilo kontrolünüz açısından önemlidir.

Dyt. Sevgi Gökçen ERKÜN ERYILMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir